Pożyczka pod zastaw domu albo mieszkania

Może się przytrafić w życiu człowieka tak, że nadejdzie moment, w którym zabraknie gotówki nie tylko na inwestowanie, lecz nawet na codzienne, podstawowe wydatki. Niekiedy może nam zabraknąć środków na inwestycje. Trafnym pomysłem może się w takiej sytuacji okazać pożyczka pod zastaw mieszkania.

Polega ona na tym, że poręczeniem spłaty owego kredytu będzie posiadana nieruchomość - dom, mieszkanie czy inne. Jak zawsze w przypadku sporych sum wypada jednakże przeanalizować wszelkie zalety i wady takiego rozwiązania jak również oszacować swoje możliwości - nie są to bowiem małe kwoty i mogłoby się zdarzyć tak, że przy błędnej ocenie swych możliwości pożyczkobiorca wpędzi się w spore problemy.

Jedną z zasadniczych zalet pożyczki pod zastaw nieruchomości jest to, że możemy ją spłacać w o wiele dłuższym okresie niż zwykły konsumencki kredyt oferowany w banku. Możliwość spłaty tego zadłużenia w czasie aż do 25 lat powoduje, że jest to rozwiązanie na pewno zasługujące na naszą uwagę. Należy niemniej w tym miejscu mieć świadomość, że nieruchomość pod zastaw jest w stanie przekazać wyłącznie właściciel - banki nie umożliwiają takiej możliwości osobom trzecim, co jest rozumie się samo przez się podyktowane bezpieczeństwem i rzetelnością.Trochę inaczej sprawa ma się jeżeli chodzi o wady oraz zagrożenia związane z takim kredytem. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że pożyczka pod zastaw mieszkania będzie droższa - sami zlecamy wycenę nieruchomości, a jest to koszt nawet do 1500 złotych. Prócz tego trzeba wiedzieć, że wycena to nie jedyny dokument, który musimy przedłożyć w banku. Powszechnie wiadomo bowiem, że kredyty tego rodzaju są obciążone dużo większą ilością wymaganych dokumentów, które musimy złożyć, a w rezultacie - zaciągnięcie takiego zadłużenia jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, niż w przypadku zwyczajnej pożyczki.

Co jeślibyśmy potrzebowali sprzedać taką nieruchomość z obciążoną hipoteką? Fakt, że nieruchomość taka jest poręczeniem naszego kredytu w żadnym wypadku nie ogranicza posiadacza do dysponowania swoją własnością, nie należy rozważać tego w kategorii, jakoby pożyczkobiorca był w pewien sposób na smyczy banku. Nadal osoba taka ma pełnię praw do dysponowania swoją nieruchomością.

Reasumując, pożyczki pod zastaw nieruchomości są bez wątpienia wartym uwagi rozwiązaniem jeśli ktoś potrzebuje pieniędzy, a jednocześnie wie, że będzie wymagać dużo więcej czasu na ich spłatę, niż w przypadku zwyczajnej pożyczki. Banki relatywnie chętnie udzielają tego rodzaju pożyczek, ponieważ nieruchomości są dla nich bardzo mocnym oraz pewnym zabezpieczeniem.