Dobra impreza firmowa to dobra motywacja pracowników!

Imprezy firmowe to nie tylko forma nagrody dla pracowników czy dodatkowy element pozapłacowego pakietu korzyści – przynoszą też korzyści w postaci integracji zespołu. To wydatek, który warto ponieść, zwłaszcza, jeżeli taka impreza będzie dobrze zorganizowana. Imprezy firmowe to nie tylko forma nagrody dla pracowników czy dodatkowy element pozapłacowego pakietu korzyści – przynoszą też korzyści w postaci integracji zespołu. To wydatek, który warto ponieść, zwłaszcza, jeżeli taka impreza będzie dobrze zorganizowana.

Okazja do zbliżenia się i lepszego poznania pracowników jest nie do przecenienia w długofalowej perspektywie. Kiedy zespół tworzą osoby, które zwyczajnie jako ludzie się lubią, wówczas wszyscy czują się odpowiedzialni za siebie nawzajem i za swoją pracę, możemy więc w zespołowych działaniach mówić o wzmacnianiu efektu synergii – czyli tego, że współdziałanie przynosi rezultat lepszy, niż zsumowanie działań prowadzonych osobno. Budowanie zespołu jest ważniejsze niż krótkoterminowe słupki sprzedaży, a atrakcyjne imprezy firmowe z całą pewnością w tym pomagają.

Korzyści z firmowych imprez to także wzrost na motywacji pracowników i to, że czują się docenieni. Nie jest niczym zaskakującym, że ktoś kto ma poczucie, że jego wysiłki są zauważane i nagradzane, że nie jest tylko trybikiem w maszynie, ale wartościową osobą, o której komfort i zadowolenie firma dba ponad niezbędne minimum w postaci biurka i wypłaty, będzie z organizacją bardziej związany. Zadowolony pracownik bardziej się stara i mniejsze są szanse, że podbierze go konkurencja. Zawsze należy pamiętać, że osoba, która zna dobrze firmę i swoje obowiązki, obowiązujące procedury, struktury, zasady obowiązujące wewnątrz i w kontaktach na zewnątrz, a przy tym nie poddaje się wypaleniu zawodowemu, to skarb. Minęły już czasy, kiedy na topie było powiedzenie, że nie ma ludzi niezastąpionych – dbanie o pracowników jest o wiele mniej kosztowne niż wdrażanie nowych, a zgrany zespół to podstawa.

Dzisiaj imprezy firmowe to już nie tylko spotkania w wynajętej restauracji czy sali. Co roku pojawiają się nowe trendy, mające rzeczywiście zintegrować zespół i dostarczyć nowych wrażeń, aby pracownicy rzeczywiście całkowicie się zrelaksowali, ale i zbliżyli do siebie. Mamy więc wyjazdy w duchu sportowym czy surwiwalowym, niecodzienne warsztaty, czy nawet tematyczne imprezy wykorzystujące elementy gier fabularnych z odgrywaniem ról, z jakimi część z nas mogła zetknąć się w okresie nastoletnim. Nawet na tych klasycznych wydarzeniach w formie rautu równie ważny jak techniczna obsługa imprez jest prowadzący, który powinien być kimś o wiele więcej niż wodzirej. Podczas świetnej zabawy można równocześnie bez presji ćwiczyć umiejętności interpersonalne całego zespołu.