Klimatyzatory

Nastąpiły nowe czasy. Trudno by sobie wyobrazić nowoczesne budownictwo bez innowacyjnych rozwiązań. Zaledwie kilkadziesiąt lat temu upał dawał się we znaki ludziom którzy pracowali zarówno w biurach jak i mieszkańców zwłaszcza poddaszy, gdzie temperatury potrafią być nieludzkie.

Z pomocą przybywa wtedy klimatyzacja. Klimatyzator to urządzenie funkcjonujące na zasadzie pompy ciepła. Dobry klimatyzator umie zarówno chłodzić latem jak i ogrzewać zimą nasze pomieszczenia. Klimatyzacja zdoła też poradzić sobie ze zbyt dużą wilgotnością w pomieszczeniach. Klimatyzator może być zarówno rodzaju split oznacza to taki którego jednostkę wewnętrzną montuje się na ścianie bądź sufitowy czy kasetonowy innymi słowy taki instalowany na suficie. Jest jeszcze trzeci typ klimatyzatorów to znaczy kanałowe. W tym wariancie jednostka wewnętrzna jest gdzieś schowana, najczęściej pomiędzy podwieszanym sufitem a stropem budynku. Powietrze w tym rozwiązaniu dystrybuowane jest do różnych pomieszczeń przy użyciu izolowanych termicznie kanałów. Każde z tych typów ma swoje wady jak i zalety.

Nie bez różnicy jest także koszt każdego z systemów. Najtańsza jest klimatyzacja wariantu split jednak jest najgłośniejsza a także najmniej estetyczna. Średnia półka cenowa to klimatyzator sufitowy, jest mniej hałasować i lepiej się prezentuje. A najdroższa jest kanałówka, dlatego że oprócz urządzenia potrzeba rozprowadzić kanały zabierające ciepłe i wydmuchujące chłodne powietrze.