Wydrukowany samochód

Ekologiczny a także nowoczesny samochód drukowany w 3D będzie szybki a także lekki. przez wzgląd na niewysoki poziom spalania uchodzić ma za auto ekologiczne. Mowa tu o Shell Concept Car, którego części drukowane są w 3D.

Shell Concept Car został zbudowany przez firmę Shell i Geo Technology w rezultacie „Project M". Zdaniem Centrum Druku 3D twórcy samochodu bazowali na schemacie z 2010 roku stworzonym przez Gordona Murray'a. The Shell Concept został skonstruowany z myślą o zminimalizowaniu poziomu zużycia energii. Szacuje się obniżenie zużycia energii o 34% w porównaniu z zwykłymi samochodami miejskimi.

Druk 3D umożliwił skonstruowanie kompaktowego pojazdu miejskiego. Spalanie samochodu utrzymuje się na poziomie 2, 64 l na sto kilometrów, przy założeniu średniej prędkości w granicach 70 km/h. Karoseria auta utworzona została z włókna węglowego. Materiał ten poddawać możemy recyklingowi. Samochód zbudowany został z myślą dla trzech pasażerów, jego wymiary to 1,5 metra na 2,5 m. Jego waga to zaledwie 550 kg. Należy podkreślić, iż Gordon Murray zaprojektował sporo aut wyścigowych. W jego dorobku znajdują się wozy takie jak T. 25 czy McLaren F1. Są one elementem który inspiruje pracowników w czasie konstruowania lekkiego a także nowoczesnego Shell Concept Car. Badania pokazują, że pojazd ten może osiągnąć prędkość maksymalną na poziomie 156 km na godzinę. Auto w niecałe 15,8 sekundy rozpędza się do prędkości 100 km/h. Gordon Murray jest zdania, iż Shell Concept Car będzie nie tylko samochodem spełniającym standardy aktualnych czasów, lecz też pewnego typu wzorem do naśladowania przy konstruowaniu kolejnych pojazdów energooszczędnych.