Nowoczesne zastosowanie druku 3D

Pewnie każdy wie co nieco o drukarkach 3D, jednakże niewiele osób jest świadomych jak bardzo pożyteczne są te urządzenia.

Dotychczas potencjał takich drukarek wykorzystywany był głównie w medycynie, czy branży militarnej. Okazuje się, że druk 3D w nieodległym czasie może poważnie wpłynąć na postępy w branży budowlanej. Ostatnimi czasy w Dubaju pojawiło się nowe biuro - nie byłoby w tym nic szczególnego, jeśli nie fakt, iż zostało ono wydrukowane. Swoją siedzibę ma tam Fundacja Przyszłości pracująca nad nowatorskimi rozwiązaniami, które mogą zostać wykorzystane w branży finansowej. Budynek biurowy wyróżnia się w porównaniu do innych budynków głównie futurystyczną bryłą. Czas jego powstawania wyniósł zaledwie 17 dni, a całe przedsięwzięcie to wydatek około 140 tysięcy dolarów. Środki na budowę pozyskano z budżetu państwa.

Wedle słów Mohameda Al Gergawi druk 3D pozwala na skrócenie czasu powstawania budynków o połowę, a nawet o 70%, również koszty istotnie maleją, różnica może wynosić 50-80% - minister Fundacji Przyszłości w swej wypowiedzi powołuje się na zrealizowane badania. Pragnąc w całości wyeksploatować korzyści płynące z możliwości druku 3D w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podjęto decyzję, że do 2030 roku 25% budynków Dubaju zaistnieje właśnie dzięki drukowi 3D . Minister uważa, iż ta innowacyjna technologia istotnie wpłynie na świat, a biurowiec stojący w Dubaju to jedynie początek drogi. Budynek biurowy został otwarty 23 maja, jednym z partycypantów zdarzenia był pan Mohammed bin Rashid Al Maktoum - premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich.