Transport przyszłości

Unia Europejska rozpoczęła pracę nad autonomicznymi TIR-ami. Będą miały pokonywać w konwojach całą Europę i to bez kierowców.

Będą przewoziły cenne ładunki do miejsca przeznaczenia. Układ ten ma doprowadzić do podniesienia bezpieczeństwa drogowego transportu. Mało tego będzie on w dużej mierze bardziej przyjazny dla środowiska, albowiem takie TIR-y mają spalać mniej paliwa, a co za tym idzie wydzielać mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Jak się okazuje Unia przygotowuje następne ciekawe projekty.

Ledwie parę dni temu odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której Elon Musk, dowodzący przedsiębiorstwem Tesla Motors ogłosił, że zaczęły się już intensywne prace przy udziale kilku europejskich państw nad kolejnym nadzwyczaj interesującym przedsięwzięciem. Prace te koncentrują się na stworzeniu samodzielnych autobusów najnowszej generacji. Obejmują one także cały układ transportu, który ma rozwiązać wszelkie kłopoty transportowe w rozwijających się metropoliach. Celem prac ma być pojazd, jaki częściowo przypomina autobus, a wykorzystane w nim rozwiązania technologiczne mają zachęcić ludzi do podróżowania i sprawić, że podróż stanie się prawdziwą rozkoszą.

Musk podkreślił jednak, iż nie będzie to typowy autobus, lecz „nowy rodzaj... samochodu, bądź też zwyczajnie pojazdu, który naszym zdaniem sprawdzi się znakomicie w miastach. Nie będzie zatrzymywał się na odgórnie określonych przystankach autobusowych, tylko zabierze pasażerów z określonego miejsca i dowiezie ich precyzyjnie tam, dokąd potrzebują dojechać..." .