2045

W 2011 roku właściciel koncernu medialnego New Media Satrs, 35-letni Dmitrij Itskov założył program, nazywany „2045”. Jego celem jest przeniesienie do środka maszyny umysłu człowieka, co w założeniu ma zapewnić poszczególnym ludziom nieśmiertelność. Itskov do tego momentu ulokował w projekcie aż 1,43 miliarda dolarów, co z pewnością zatwierdza jego duże zaangażowanie w tak wyjątkową inwestycję. Jest on utwierdzony w przekonaniu o tym, że już za 30 lat każdy człowiek będzie mógł zdobyć nieśmiertelność - tezę tą wygłosił w filmie dokumentalnym realizowanym przez BBC.

Projekt „2045” podzielono na cztery fazy. Pierwsza z nich ma być realizowana do roku 2020, jej założenia to opracowanie i ukończenie maszynowej kopii ciała człowieka, którą można będzie kontrolować w zdalny sposób. Choć brzmi to dość nieprawdopodobne, okazuje się, iż jest to wykonalne. Potwierdzeniem są chociażby gigantyczne postępy w dyscyplinie robotyki, jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat dokonało Boston Dynamics.

Na lata 2020-2025 opracowano utworzenie avatara, do jakiego można będzie przetransportować mózg człowieka. Z kolei już dziesięć lat później do maszyny ma być wszczepiony sztuczny mózg, który będzie oparty na ludzkiej osobowości. Zgodnie z założeniami już w roku 2045 możliwe będzie umiejscowienie świadomości w hologramie, co oznacza, że nieśmiertelność będzie dostępna w formie cyfrowej.

W zespole który pracuje nad tym projektem są najlepsi specjaliści z dziedziny robotyki, neurologii, neuronowych interfejsów i sztucznych narządów. Zgodnie z oczekiwaniami Itskova opracowana przez nich technologia będzie dostępna dla wszystkich ludzi, a nie wyłącznie dla osób, które na to stać. Projekt przypuszczalnie dojdzie do skutku, jednak czy nieśmiertelność cyfrowa to naprawdę zaspokojenie odwiecznych marzeń o nieśmiertelności?