Czym jest druk wielkoformatowy?

Współczesne społeczeństwo bazuje na reklamie i z niej czerpie często inspiracje do wszelkich czynności. Reklama mówi nam, jak żyć i co robić. Mówi nam co jest dobre a co złe. Nie zawsze mówi prawdę, ale nie zmienia to faktu, iż czerpiemy z niej niczym ze źródła.

Druk wielkoformatowy, to najczęściej chyba obecnie stosowana technika reklamy. Jej fenomen tkwi głównie w bezpośrednim i szybkim dotarciu do odbiorcy. Chcąc nie chcąc widzimy plakaty, przyglądamy się im czasami nawet nieświadomie.

Co to jest druk wielkoformatowy?

Druk wielkoformatowy to krótko mówiąc nowoczesna technika nadruku na wszelkiego rodzaju foliach papierze i innym materiale służącym reklamie. Innymi słowy jest to solwentowy druk cyfrowy, odporny na działanie czynników atmosferycznych, nierozpuszczalny w wodzie. Zamiennie stosuje się również pojęcie lateksowego druku cyfrowego i mimo, iż technika jego wykonania nieznacznie się różni od druku solwentowego, to zalety pozostają te same – trwałość i odporność a warunki atmosferyczne oraz promienie UV. Druk tego typu może mieć zastosowanie w wielu miejscach, nie tylko na budynkach. Ze względu na to, iż istnieje możliwość nadruku dwustronnego, stosuje się go na wiatach przystanków autobusowych, czy plandekach samochodowych. Druki wielkoformatowe lateksowe mają jeszcze jedną niewątpliwą zaletę – otóż wykonane w ten sposób elementy reklamowe możne wykorzystywać zaraz po nadrukowaniu, nie wymagają bowiem suszenia. Znany i nieraz stosowanym narzędziem podczas druku wielkoformatowego jest skanowanie wielkoformatowe. Warszawa jako duża aglomeracja, gdzie reklama jest pojęciem znanym każdemu.

Wydruki wielkoformatowe działają na podświadomość odbiorcy w sposób bardziej dosadny, niż mógłby on sobie z tego zdawać sprawę. Niekiedy wykonane w ten sposób banery reklamowe osiągają kolosalne rozmiary i obejmują swym zasięgiem całe ściany ogromnych budynków. Ich rozmiar przyczynia się do tego, ze trudno ich nie zauważyć, trudno nie zapamiętać i trudno nie odtworzyć w przyszłości w przypadkowych sytuacjach życiowych.